Strony, sklepy internetowe Lublin, Warszawa - Projektujemy, tworzymy, Drukarnia Lublin

Profesjonalne

Strony i Sklepy WWW

dla Twojej firmy

Rozdzielczość zdjęć do druku

Każda drukarka i każdy proces drukowania ma możliwość odtworzenia określonej liczby pikseli na centymetrze lub calu. Podstawowa zasada głosi, że druk o jakości fotograficznej rozdzielczości od 200 do 300 dpi. Oznacza to, że drukarka może odtworzyć od 200 do 300 pikseli na cal, lub 78 do 118 pikseli na centymetr papieru (1 cal = 2.54 cm). Można bardzo prosto obliczyć jak duży powinien być obraz cyfrowy, żeby uzyskać konkretny wymiar druku.

Żeby wydrukować zdjęcie o wymiarach 13 na 18 centymetrów przy rozdzielczości 118 pikseli na cm, musisz ustawić następujące wymiary:

  • Wysokość = 13 * 118 = 1.534 Pikseli
  • Szerokość = 18 * 118 = 2.124 Pikseli


Oczywiście dobry program pozwoli Ci na uniknięcie konieczności używania kalkulatora. Na przykład w PhotoLine wybierasz po prostu polecenie Layer - Actions - Scale layer. Po krótkiej, ale bardzo ważnej dyskusji o zrozumieniu problemu rozmiaru obrazu, wróćmy do tematu tego rozdziału. Powinieneś zmniejszyć obraz do rozmiaru, który odpowiada jego przeznaczeniu ustalonym przed rozpoczęciem edycji. Zmiana rozmiaru obrazu ukazuje jakość algorytmów używanych przez program. Niektóre z programów oferują dwie różne opcje, zazwyczaj zwane Resize i Resample. Chociaż Resize wydaje się być logiczniejszym wyborem, Resample daje zazwyczaj lepsze rezultaty. Jakkolwiek metoda ta grupuje piksele poprzez interpolację (wyliczając średnią), często powoduje zmniejszenie ostrości obrazu, co może być naprawione przez zastosowanie właściwego filtra wyostrzającego. Chociaż zmniejszenie rozmiaru obrazu jest stosunkowo proste, istnieją wyraźne ograniczenia przy powiększaniu. Niezależnie od jakości programu, nigdy nie odtworzy on szczegółów, które nie były zapisane podczas naświetlania. W związku z tym powiększanie oryginalnego obrazu jest możliwe tylko do pewnego stopnia, zależnie od jakości oryginału i samego motywu. Podstawową zasadą przy skanowaniu zdjęć jest fotografować lub skanować ze zbyt wysoką rozdzielczością, niż ze zbyt niską.